Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Pracownicy Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotonicznych


obrazek

prof. dr hab.

Ewa Weinert Rączka

Kierownik Laboratorium

 

Profesor Ewa Weinert-Rączka urodziła się w Szczecinie. Studia ukończyła na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, doktorat i habilitację obroniła na Politechnice Warszawskiej. Odbyła również stypendium podoktorskie na Uniwersytecie w Jenie, jako stypendystka niemieckiej fundacji DAAD.

Jej zainteresowania naukowe obejmują optykę nieliniową, optykę zintegrowaną, całkowicie optyczne urządzenia przełączające oraz heterostruktury półprzewodnikowe o właściwościach fotorefrakcyjnych.

Od kilku lat pełni funkcję przewodniczącej Sekcji Optyki Polskiego Towarzystwa Fizycznego, jest główną organizatorką Polskich Konferencji Optycznych oraz współorganizatorką, razem z profesorem Mirosławem Karpierzem, Międzynarodowych Warsztatów Naukowych „Nonlinear Optics Applications”.

obrazek

prof. dr hab. inż.

Patryk Urban

Kierownik Katedry Telekomunikacji i Fotoniki

 

Absolwent Wydziału Elektrycznego ZUT (2004); pracownik naukowy na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven (2005-2009) i w National Inter-University Consortium for Telecommunications w Pizie (2009-2010); inżynier badań w Ericsson AB w Sztokholmie (2010-2018); od 2018r. profesor ZUT i konsultant ds. rozwoju technologii i biznesu w obszarze fotoniki dla rynku telecom/datacom/sensing/.

Posiada doktorat z zakresu optycznych sieci dostępowych obroniony w Holandii w 2009r. oraz stopień naukowy dr hab. w zakresie telekomunikacji uzyskany na Politechnice Warszawskiej w 2017r. Od 2005r. prowadzi badania nad technologiami optycznymi sieci dostępowych kolejnych generacji włączając w to techniki monitorowania i sensoryki.

Był inicjatorem lub uczestniczył w wielu międzynarodowych projektach naukowych. Od 2006r. jest aktywnym członkiem Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), w tym m. in. założycielem i wieloletnim przewodniczącym zarządu IEEE Photonics Sweden, przewodniczącym IEEE Photonics Poland, a także wiceprzewodniczącym Polskiego Komitetu Optoelektroniki w ramach Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP).
Udziela się jako recenzent naukowy w periodykach wydawnictw IET, IEEE, OSA/Optica, Springer. Jest członkiem komitetów naukowych branżowych konferencji w tym m.in. European Conference on Optical Communications (ECOC).

Jest autorem lub współautorem blisko 100 publikacji naukowych oraz wystąpień na najważniejszych konferencjach, sympozjach i warsztatach na całym świecie. W dorobku posiada ponad 50 udzielonych patentów międzynarodowych oraz wystąpień na forach standaryzacyjnych ITU oraz FSAN.

 

Linkedin

Google Scholar

Blog

obrazek

dr hab. inż

Andrzej Ziółkowski, prof. ZUT

 

Andrzej Ziółkowski jest pracownikiem naukowym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie od 2007 roku. W latach 2007-2008 pracował na stanowisku asystenta a od roku 2009 na stanowisku adiunkta, początkowo w Zakładzie Telekomunikacji Optycznej i Fotoniki Instytutu Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki a następnie w Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki na Wydziale Elektrycznym ZUT. Pracę doktorską zatytułowaną „Nieliniowa propagacja światła w fotorefrakcyjnym falowodzie planarnym na wielokrotnych studniach kwantowych” obronił z wyróżnieniem na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej w roku 2008. Od momentu powstania Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki jest związany z wchodzącą w jego skład Pracownią Urządzeń Fotonicznych.

Zainteresowania naukowe dr. hab. inż. Andrzeja Ziółkowskiego obejmują poszukiwanie i charakteryzację nowych nieliniowych materiałów optycznych oraz ich wykorzystanie do wytwarzania rekonfigurowalnych obwodów optycznych oraz do przełączania i przetwarzania sygnałów świetlnych. Główną oś tematyczną Jego prac badawczych stanowią optycznie indukowane zjawiska fizyczne w objętościowych materiałach półprzewodnikowych takich jak GaAs, AlGaAs i InP oraz w strukturach wielokrotnych studni kwantowych wytwarzanych w oparciu o te materiały.

W ramach swojej działalności naukowej dr hab. inż. Andrzej Ziółkowski realizuje projekty o charakterze zarówno teoretycznym jak i eksperymentalnym, współpracując z grupami badawczymi takich ośrodków jak: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki w Warszawie, Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej, Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

 

 obrazek

dr inż.

Grzegorz Żegliński prof. ZUT

 

Grzegorz Żegliński jest naukowcem i wykładowcą w Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki. Stworzył i obecnie prowadzi Laboratorium Światłowodów Mikrostrukturalnych. Od wielu lat zajmuje się kontrolą jakości i testowaniem komponentów sieci telekomunikacyjnych, a także weryfikacją nowych standardów telekomunikacyjnych poprzez budowę i testowanie referencyjnych sieci optycznych oraz ich pasywnych i aktywnych komponentów. Jego zainteresowania naukowe obejmują mikrostrukturyzowane włókna optyczne i ich zastosowania w pasywnych sieciach światłowodowych i czujnikach. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu projektowania sieci światłowodowych, pomiarów w sieciach światłowodowych, czujników optoelektronicznych i światłowodowych.

obrazek

dr inż.

Błażej Jabłoński

 

Błażej Jabłoński jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (ZUT) na kierunku Elektronika i Telekomunikacja. Po ukończeniu studiów II stopnia rozpoczął pracę nad doktoratem pod opieką Prof. Ewy Weinert-Rączki, który obronił w kwietniu 2024 roku.

Od 2013 roku jest zatrudniony na stanowisku asystenta jako pracownik naukowo-dydaktyczny. W pracy naukowej jego zainteresowania obejmują fotonikę, w szczególności ze zjawiskami nieliniowymi występującymi w strukturach  półprzewodników fotorefrakcyjnych.

Jego dorobek naukowy składa się kilkunastu publikacji oraz licznych artykułów w materiałach konferencyjnych. Brał czynny udział w organizacji konferencji, m.in "Polskiej Konferencji Optycznej", interdyscyplinarnych warsztatów doktoranckich  "IIPhDW" oraz międzynarodowych warsztatów naukowych "Nonlinear Optics Applications"

 

 

dr inż.

Marek Wichtowski

 

Pracuje Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki na stanowisku adiunkta od 2007 r. W ramach działalności dydaktycznej prowadził wykłady, ćwiczenia i laboratoria z wielu przedmiotów związanych z obszarem szeroko rozumianej optoelektroniki jak: Optoelektronika użytkowa, Fizyka laserów, Lasery w medycynie, Monitoring środowiska elektromagnetycznego, Podstawy telekomunikacji światłowodowej, Czujniki światłowodowe, Przyrządy półprzewodnikowe, Zagadnienia optyki współczesnej. Obecnie są to głównie wykłady, ćwiczenia audytoryjne i laboratoria z fizyki. W pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim teoretycznym badaniem nieliniowości fotorefrakcyjnej w kryształach fotoprzewodzących, w szczególności w heterostrukturach półprzewodnikowych oraz właściwościami solitonów przestrzennych w takich materiałach. Autor ok. 30 artykułów naukowych oraz monografii Optyka liniowa. Podstawy fizyczne, PWN, Warszawa 2020.

 

 

 obrazek

mgr inż.

Eliza Miśkiewicz

 

Absolwentka studiów inżynierskich (specjalność Systemy elektroniczne) oraz magisterskich (specjalność Optoelektroniczne systemy teleinformacyjne) na kierunku Elektronika i Telekomunikacja na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie. Od 2012 roku doktorantka, a w latach 2013-2015 asystentka, w Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki Wydziału Elektrycznego ZUT. Zaangażowana w prace badawcze Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki – głównie Pracowni Urządzeń Fotonicznych z zakresu optyki nieliniowej i charakteryzacji właściwości elektrooptycznych nanostruktur półprzewodnikowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują także wpływ zjawisk termicznych na właściwości elektrooptyczne oraz na optyczne zjawiska nieliniowe w heterostrukturach półprzewodnikowych.

 

 

obrazek

mgr inż.

Andrzej Niesterowicz

 

Andrzej Niesterowicz jest pracownikiem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (Politechniki Szczecińskiej) od 1983 roku. W roku 1983 ukończył naukę w Politechnice Szczecińskiej na Wydziale Elektrycznym na kierunku Automatyka Przemysłowa i Metrologia uzyskując tytuł magistra inżyniera. Następnie został zatrudniony w Zakładzie Technik Laserowych Instytutu Automatyki Przemysłowej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej na stanowisku technicznym. W okresie sześciu lat zajmował się pracami z zakresu zastosowania laserów i materiałów magneto-optycznych. Od 2000r. zatrudniony na stanowisku starszego wykładowcy prowadząc zajęcia dydaktyczne z optoelektroniki i telekomunikacji światłowodowej. Od lutego 2013r. pracował na stanowisku specjalisty w Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Obecnie jest zatrudniony jako specjalista w Dziekanacie i współpracuje z Katedrą Telekomunikacji i Fotoniki. W ramach współpracy zajmuje się kontrolą jakości i testowaniem komponentów sieci telekomunikacyjnych, a także weryfikacją nowych standardów telekomunikacyjnych.