Pracownicy Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotonicznych
prof. dr hab. Ewa Weinert Rączka Kierownik Laboratorium |
Profesor Ewa Weinert-Rączka urodziła się w Szczecinie. Studia ukończyła na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, doktorat i habilitację obroniła na Politechnice Warszawskiej. Odbyła również stypendium podoktorskie na Uniwersytecie w Jenie, jako stypendystka niemieckiej fundacji DAAD. Jej zainteresowania naukowe obejmują optykę nieliniową, optykę zintegrowaną, całkowicie optyczne urządzenia przełączające oraz heterostruktury półprzewodnikowe o właściwościach fotorefrakcyjnych. Od kilku lat pełni funkcję przewodniczącej Sekcji Optyki Polskiego Towarzystwa Fizycznego, jest główną organizatorką Polskich Konferencji Optycznych oraz współorganizatorką, razem z profesorem Mirosławem Karpierzem, Międzynarodowych Warsztatów Naukowych „Nonlinear Optics Applications”. | |
prof. dr hab. inż. Patryk Urban Kierownik Katedry Telekomunikacji i Fotoniki |
Absolwent Wydziału Elektrycznego ZUT (2004); pracownik naukowy na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven (2005-2009) i w National Inter-University Consortium for Telecommunications w Pizie (2009-2010); inżynier badań w Ericsson AB w Sztokholmie (2010-2018); od 2018r. profesor ZUT i konsultant ds. rozwoju technologii i biznesu w obszarze fotoniki dla rynku telecom/datacom/sensing/. Posiada doktorat z zakresu optycznych sieci dostępowych obroniony w Holandii w 2009r. oraz stopień naukowy dr hab. w zakresie telekomunikacji uzyskany na Politechnice Warszawskiej w 2017r. Od 2005r. prowadzi badania nad technologiami optycznymi sieci dostępowych kolejnych generacji włączając w to techniki monitorowania i sensoryki. Był inicjatorem lub uczestniczył w wielu międzynarodowych projektach naukowych. Od 2006r. jest aktywnym członkiem Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), w tym m. in. założycielem i wieloletnim przewodniczącym zarządu IEEE Photonics Sweden, przewodniczącym IEEE Photonics Poland, a także wiceprzewodniczącym Polskiego Komitetu Optoelektroniki w ramach Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP). Jest autorem lub współautorem blisko 100 publikacji naukowych oraz wystąpień na najważniejszych konferencjach, sympozjach i warsztatach na całym świecie. W dorobku posiada ponad 50 udzielonych patentów międzynarodowych oraz wystąpień na forach standaryzacyjnych ITU oraz FSAN.
| |
dr hab. inż Andrzej Ziółkowski, prof. ZUT |
Andrzej Ziółkowski jest pracownikiem naukowym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie od 2007 roku. W latach 2007-2008 pracował na stanowisku asystenta a od roku 2009 na stanowisku adiunkta, początkowo w Zakładzie Telekomunikacji Optycznej i Fotoniki Instytutu Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki a następnie w Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki na Wydziale Elektrycznym ZUT. Pracę doktorską zatytułowaną „Nieliniowa propagacja światła w fotorefrakcyjnym falowodzie planarnym na wielokrotnych studniach kwantowych” obronił z wyróżnieniem na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej w roku 2008. Od momentu powstania Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki jest związany z wchodzącą w jego skład Pracownią Urządzeń Fotonicznych. Zainteresowania naukowe dr. hab. inż. Andrzeja Ziółkowskiego obejmują poszukiwanie i charakteryzację nowych nieliniowych materiałów optycznych oraz ich wykorzystanie do wytwarzania rekonfigurowalnych obwodów optycznych oraz do przełączania i przetwarzania sygnałów świetlnych. Główną oś tematyczną Jego prac badawczych stanowią optycznie indukowane zjawiska fizyczne w objętościowych materiałach półprzewodnikowych takich jak GaAs, AlGaAs i InP oraz w strukturach wielokrotnych studni kwantowych wytwarzanych w oparciu o te materiały. W ramach swojej działalności naukowej dr hab. inż. Andrzej Ziółkowski realizuje projekty o charakterze zarówno teoretycznym jak i eksperymentalnym, współpracując z grupami badawczymi takich ośrodków jak: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki w Warszawie, Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej, Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
| |
dr inż. Grzegorz Żegliński prof. ZUT |
Grzegorz Żegliński jest naukowcem i wykładowcą w Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki. Stworzył i obecnie prowadzi Laboratorium Światłowodów Mikrostrukturalnych. Od wielu lat zajmuje się kontrolą jakości i testowaniem komponentów sieci telekomunikacyjnych, a także weryfikacją nowych standardów telekomunikacyjnych poprzez budowę i testowanie referencyjnych sieci optycznych oraz ich pasywnych i aktywnych komponentów. Jego zainteresowania naukowe obejmują mikrostrukturyzowane włókna optyczne i ich zastosowania w pasywnych sieciach światłowodowych i czujnikach. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu projektowania sieci światłowodowych, pomiarów w sieciach światłowodowych, czujników optoelektronicznych i światłowodowych. | |
dr inż. Błażej Jabłoński |
Błażej Jabłoński jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (ZUT) na kierunku Elektronika i Telekomunikacja. Po ukończeniu studiów II stopnia rozpoczął pracę nad doktoratem pod opieką Prof. Ewy Weinert-Rączki, który obronił w kwietniu 2024 roku. Od 2013 roku jest zatrudniony na stanowisku asystenta jako pracownik naukowo-dydaktyczny. W pracy naukowej jego zainteresowania obejmują fotonikę, w szczególności ze zjawiskami nieliniowymi występującymi w strukturach półprzewodników fotorefrakcyjnych. Jego dorobek naukowy składa się kilkunastu publikacji oraz licznych artykułów w materiałach konferencyjnych. Brał czynny udział w organizacji konferencji, m.in "Polskiej Konferencji Optycznej", interdyscyplinarnych warsztatów doktoranckich "IIPhDW" oraz międzynarodowych warsztatów naukowych "Nonlinear Optics Applications"
| |
dr inż. Marek Wichtowski |
Pracuje Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki na stanowisku adiunkta od 2007 r. W ramach działalności dydaktycznej prowadził wykłady, ćwiczenia i laboratoria z wielu przedmiotów związanych z obszarem szeroko rozumianej optoelektroniki jak: Optoelektronika użytkowa, Fizyka laserów, Lasery w medycynie, Monitoring środowiska elektromagnetycznego, Podstawy telekomunikacji światłowodowej, Czujniki światłowodowe, Przyrządy półprzewodnikowe, Zagadnienia optyki współczesnej. Obecnie są to głównie wykłady, ćwiczenia audytoryjne i laboratoria z fizyki. W pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim teoretycznym badaniem nieliniowości fotorefrakcyjnej w kryształach fotoprzewodzących, w szczególności w heterostrukturach półprzewodnikowych oraz właściwościami solitonów przestrzennych w takich materiałach. Autor ok. 30 artykułów naukowych oraz monografii Optyka liniowa. Podstawy fizyczne, PWN, Warszawa 2020.
| |
mgr inż. Eliza Miśkiewicz |
Absolwentka studiów inżynierskich (specjalność Systemy elektroniczne) oraz magisterskich (specjalność Optoelektroniczne systemy teleinformacyjne) na kierunku Elektronika i Telekomunikacja na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie. Od 2012 roku doktorantka, a w latach 2013-2015 asystentka, w Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki Wydziału Elektrycznego ZUT. Zaangażowana w prace badawcze Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki – głównie Pracowni Urządzeń Fotonicznych z zakresu optyki nieliniowej i charakteryzacji właściwości elektrooptycznych nanostruktur półprzewodnikowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują także wpływ zjawisk termicznych na właściwości elektrooptyczne oraz na optyczne zjawiska nieliniowe w heterostrukturach półprzewodnikowych.
| |
mgr inż. Andrzej Niesterowicz |
Andrzej Niesterowicz jest pracownikiem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (Politechniki Szczecińskiej) od 1983 roku. W roku 1983 ukończył naukę w Politechnice Szczecińskiej na Wydziale Elektrycznym na kierunku Automatyka Przemysłowa i Metrologia uzyskując tytuł magistra inżyniera. Następnie został zatrudniony w Zakładzie Technik Laserowych Instytutu Automatyki Przemysłowej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej na stanowisku technicznym. W okresie sześciu lat zajmował się pracami z zakresu zastosowania laserów i materiałów magneto-optycznych. Od 2000r. zatrudniony na stanowisku starszego wykładowcy prowadząc zajęcia dydaktyczne z optoelektroniki i telekomunikacji światłowodowej. Od lutego 2013r. pracował na stanowisku specjalisty w Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Obecnie jest zatrudniony jako specjalista w Dziekanacie i współpracuje z Katedrą Telekomunikacji i Fotoniki. W ramach współpracy zajmuje się kontrolą jakości i testowaniem komponentów sieci telekomunikacyjnych, a także weryfikacją nowych standardów telekomunikacyjnych. |