Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Pracownicy

prof. dr hab. Ewa Weinert-Rączka
Kierownik Katedry Telekomunikacji i Fotoniki           

Profesor Ewa Weinert-Rączka urodziła się w Szczecinie. Studia ukończyła na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, doktorat i habilitację obroniła na Politechnice Warszawskiej. Odbyła również stypendium podoktorskie na Uniwersytecie w Jenie, jako stypendystka niemieckiej fundacji DAAD. Jej zainteresowania naukowe obejmują optykę nieliniową, optykę zintegrowaną, całkowicie optyczne urządzenia przełączające oraz heterostruktury półprzewodnikowe o właściwościach fotorefrakcyjnych. Jest szefową Katedry Telekomunikacji i Fotoniki na Wydziale Elektrycznym ZUT. Od kilku lat pełni funkcję przewodniczącej Sekcji Optyki Polskiego Towarzystwa Fizycznego, jest główną organizatorką Polskich Konferencji Optycznych oraz współorganizatorką, razem z profesorem Mirosławem Karpierzem, Międzynarodowych Warsztatów Naukowych „Nonlinear Optics Applications”.  

dr hab. inż. Patryk Urban, prof. ZUT

Patryk Urban opiekuje się pracownią Optycznych Sieci Odniesienia w Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie. Wcześniej pracował jako starszy inżynier ds. badań w firmie Ericsson AB w Sztokholmie. Posiada doktorat z zakresu optycznych sieci dostępowych obroniony na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven w Holandii w 2009r. oraz stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie telekomunikacji uzyskany na Politechnice Warszawskiej w 2017r. Od roku 2005 prowadzi badania nad technologiami dla przyszłych optycznymi sieci dostępowych włączając w to techniki monitorowania sieci światłowodowych. Uczestniczył w wielu projektach naukowych dotyczących współpracy w ramach Europy oraz w skali światowej. Jest założycielem oraz byłym wieloletnim przewodniczącym Szwedzkiego Oddziału IEEE Photonics oraz byłym przewodniczącym Polskiego Oddziału IEEE Photonics. Jest autorem lub współautorem blisko 100 publikacji naukowych, ponad 50 udzielonych patentów oraz wystąpień na forach standaryzacyjnych ITU oraz FSAN.

dr inż. Grzegorz Żegliński

Dr Grzegorz Żegliński jest naukowcem i wykładowcą w Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki. Stworzył i obecnie prowadzi Laboratorium Światłowodów Mikrostrukturalnych. Od wielu lat zajmuje się kontrolą jakości i testowaniem komponentów sieci telekomunikacyjnych, a także weryfikacją nowych standardów telekomunikacyjnych poprzez budowę i testowanie referencyjnych sieci optycznych oraz ich pasywnych i aktywnych komponentów. Jego zainteresowania naukowe obejmują mikrostrukturyzowane włókna optyczne i ich zastosowania w pasywnych sieciach światłowodowych i czujnikach. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu projektowania sieci światłowodowych, pomiarów w sieciach światłowodowych, czujników optoelektronicznych i światłowodowych.

dr inż. Marek Wichtowski

Pracuje Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki na stanowisku adiunkta od 2007 r. W ramach działalności dydaktycznej prowadził wykłady, ćwiczenia i laboratoria z wielu przedmiotów związanych z obszarem szeroko rozumianej optoelektroniki jak: Optoelektronika użytkowa, Fizyka laserów, Lasery w medycynie, Monitoring środowiska elektromagnetycznego, Podstawy telekomunikacji światłowodowej, Czujniki światłowodowe, Przyrządy półprzewodnikowe, Zagadnienia optyki współczesnej. Obecnie są to głównie wykłady, ćwiczenia audytoryjne i laboratoria z fizyki. W pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim teoretycznym badaniem nieliniowości fotorefrakcyjnej w kryształach fotoprzewodzących, w szczególności w heterostrukturach półprzewodnikowych oraz właściwościami solitonów przestrzennych w takich materiałach. Autor ok. 30 artykułów naukowych oraz monografii Optyka liniowa. Podstawy fizyczne, PWN, Warszawa 2020.

mgr inż. Błażej Jabłoński

Absolwent Elektroniki i Telekomunikacji na Wydziale Elektrycznym ZUT. W Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki pracuje jako pracownik naukowo-dydaktyczny na stanowisku asystenta. W swoich badaniach zajmuje się zagadnieniami związanymi z analizą zjawisk nieliniowych w strukturach fotorefrakcyjnych wielokrotnych studni kwantowych. Członek zespołu realizującego projekty polskie oraz europejskie prowadzone przez Katedrę. Prowadzi zajęcia ze studentami z tematyki fotoniki oraz transmisji sygnałów w sieciach optycznych.






dr inż. Andrzej Ziółkowski

Andrzej Ziółkowski uzyskał stopień magistra inżyniera na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej. Po uzyskaniu stopnia doktora w dziedzinie fizyki na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej dołączył do grupy zajmującej się telekomunikacją optyczną i fotoniką na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Od 2009 roku pracuje jako adiunkt i jest związany z Pracownią Urządzeń Fotonicznych wchodzącą w skład Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki. Jego zainteresowania naukowe leżą w obszarze nieliniowej fotoniki obejmując: nieliniowe mieszanie fal, efekt fotorefrakcyjny, samopułapkowanie wiązek optycznych i fotorefrakcyjne solitony optyczne, zjawiska niestabilności, procesy nieliniowe zachodzące w półprzewodnikach, w szczególności w półprzewodnikowych strukturach kwantowych.

 

 

 

 

mgr inż. Eliza Miśkiewicz

Absolwentka studiów inżynierskich (specjalność Systemy elektroniczne) oraz magisterskich (specjalność Optoelektroniczne systemy teleinformacyjne) na kierunku Elektronika i Telekomunikacja na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie. Od 2012 roku doktorantka, a w latach 2013-2015 asystentka, w Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki Wydziału Elektrycznego ZUT. Zaangażowana w prace badawcze Laboratorium Technologii Teleinformatycznych i Fotoniki – głównie Pracowni Urządzeń Fotonicznych z zakresu optyki nieliniowej i charakteryzacji właściwości elektrooptycznych nanostruktur półprzewodnikowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują także wpływ zjawisk termicznych na właściwości elektrooptyczne oraz na optyczne zjawiska nieliniowe w heterostrukturach półprzewodnikowych.

Stopka